Taşucu Karpal Tünel Sendromu
Taşucu Karpal Tünel Sendromu

Taşucu Karpal Tünel Sendromu

 

Karpal Tünel Sendromu, medyan sinirin el bileğinden geçtiği yerde sıkışmasıyla oluşan bir durumdur. Bu genellikle el bileğindeki tendonlar şişer ve medyan sinire bası yaparak oluşur. Median sinir, baş parmağını hareket ettiren bazı kasları kontrol eder ve baş parmaktaki duyusal bilgileri alarak beyne geri bilgi taşır.Sinir sıkıştığında, etkilenen elde ağrı, karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir. Belirtiler geceleri daha kötü olma eğilimindedir ve uykunuzda rahatsız edebilir, ancak sabah uyandığınızda daha çok fark edebilirsiniz. Bazen bu durum artrit ve başka problemler ile karıştırabilir o yüzden test yapılması gerektir.

 

Karpal tünel, el bileğinizdeki kemiklerden ve avucunuzun tabanından geçen bir bağdan oluşur. Birkaç tendon ve “medyan siniri”, sinirlerinize hareket ve his sağlamak için tünelden geçiyor.

 

 

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

 

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri, kolda uyuşma, karıncalanma ve ağrı, etkilenen tarafın el  ve parmaklarını içerir. Belirtiler gece boyunca daha sık hissedilir, ancak bileğin uzun süre büküldüğü gün boyunca fark edilebilir. Elinizi kullanırken daha zayıf bir kavrama veya sakarlık fark etmiş olabilirsiniz. Ağır vakalarda duyu kalıcı olarak kaybolabilir ve başparmağın tabanındaki kasların boyutu küçülebilir.

 


Karpal Tünel Sendromunun Nedeni Nedir ?

 

Karpal Tünel Sendromu yaygın bir problemdir. Semptomlar, sinir tünel içindeki basınç tarafından “sıkışınca” ortaya çıkar. Sebep genellikle bilinmemektedir, ancak olası sebepler şunları içerebilir: 

  • El bileğinin tekrarlayıcı ve zorlayıcı hareketleri sonucu oluşabilir,
  • Tendonun tünel içinde şişmesi,
  • Eklemde kırık veya çıktığın olması,
  • Hamile kadınların hamilelik sürecinde gelişebilir,
  • Diyabet ve Hipertansiyona bağlı olarak görülebilmekte,
  • Tiroid hormonun fonksiyonunu yitirmedi sonucu,
  • Bileğe ve Bilek tüneli dediğimiz yere dışardan cisim gelmesi ve üzerine düşme gibi durumlarda sıkça Karpal Tünel Sendromu rastlamaktayız. Günlük yaşamsa el bileğinin tekrarlayıcı ve zorlayıcı hareketlerindende kaçılması gerektiği bilinmelidir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014