Taşucu Kas Yırtığı
Taşucu Kas Yırtığı

Taşucu Kas Yırtığı

 

Kas yırtılması halk arasında lif kopması ya da kas çekilmesi olarak isimlendirilen kas dokusunun bütünlüğünde kısmi veya tamamını kapsayan kayıp oluşmasıdır.

 

 

Kas yırtılması neden olur?

 


Kas yırtılmaları kas dokusunun kapasitesinin üzerinde gerilmesi ani veya devam eden aşırı zorlayıcı aktivitelere maruz kalması sonrasında ortaya çıkar.  Ağır yük kaldırma, kasın uzun süre yüke maruz bırakılarak direncinin azalması, travma ve kazalar kas yırtığının oluşmasındaki ana nedenlerdir.

 

Bu nedenlerin kas yırtığına yol açmasında kişinin genel kas gücü kapasitesinin yanı sıra mikroskobik düzeyde kas liflerinin yapısında zayıflamaya yol açtığı için ileri yaş da önemli bir neden olarak sayılabilir. Her ne kadar ileri yaş kas yırtılması için önemli bir neden olarak gözükse de,  kas yırtılması nedeni ile hastaneye başvuran hastaların çoğunluğu genç hastalardan oluşur. Bunun nedeni elbette spor aktivitelerdir. Futbol, basketbol ve atletizm gibi dayanıklılık ve devamlılık gerektiren zorlayıcı spor dalları kas yırtığı oluşması açısından risk barındırır. Ayrıca halter ve ağırlık sporları gibi ani patlayıcı tarzda efor gerektiren branşları yapan sporcularda da kas yırtılmaları sıklıkla görülebilmektedir.

 

Sporcuların ve amatör olarak spor yapan kişilerin bu tarz sakatlıklardan korunmasında en önemli nokta ise egzersiz öncesi kasların uygun hareketlerle esnetilerek ısıtılması ile spor aktiviteye hazırlanmasıdır. Yeterince ısınma hareketi yapmadan yapılan spor aktivitelerde sakatlanma olasılığı ciddi artış gösterir. Isınma hareketlerinin miktarı ve süresi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 10 dakikadan az olmamalıdır. Isınma hareketlerinin yanı sıra yapılan egzersiz ve sporun miktarı sporcunun kapasitesine uygun olarak kademeli olarak arttırılmalı ani zorlamalardan ve zorlayıcı yeni hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014