Taşucu Bel Kayması
Taşucu Bel Kayması

Taşucu Bel Kayması

 

Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bel kayması, bel çevresinde ve bacaklarda şiddetli ağrılara neden olur. Bel kayması, omurga kemiklerinin birbirleri üzerinde öne ya da arkaya doğru kaymış olmasıdır. Bu kayma olayı sonucunda, omurga yapısının içinden geçen omur iliği sıkışır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetler meydana gelir.

 

Bel kayması, bel ağrısından yakınan insanların yaklaşık %5’inde görülen bir hastalıktır. Üstte kalan omur altta kalan omur üzerinden öne doğru kayar. Bunlardan en çok karşılaşılanları; yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı kaymalar, ameliyat sonrası gelişen kaymalar ve çocukluk çağında omurlardaki doğumsal sorunlara bağlı gelişen kaymalardır. En çok L4 omurunun L5 omuru üzerinden öne doğru kayması görülür.

 


Bel Kayması Neden Olur?
 

Bel kayması; doğuştan veya sonradan oluşabilir. Her yaşta görülebilir. Yaşlanma ve yıpranmaya bağlı olarak 40 yaş üzerindeki bireylerde sık görülen bel kayması, çocuklarda düşme sonucunda da meydana gelebilir. Kazalar, tümörler, zor doğum ve sporcu yaralanmaları sonucunda bel kayması oluşabilir. Bunlara ek olarak; kemik erimesinin yanı sıra bel fıtığı problemi, uzun süre ayakta kalmak da bel kaymasını tetikleyen faktörler arasında yer alır. Nadiren de daha önceki bir bel cerrahisinin komplikasyonu olarak da bel kayması gelişebilir.

 

 

Bel Kayması Şikayetleri Nelerdir?
 

Bel kayması, sürekli devam eden bel ağrısı, bel ve bacaklarda tutukluk, bel bölgesinde hassasiyet, uyluk ve bacakta ağrı, bacak kaslarında gerginlik ve kasılma, yürürken aksama gibi şikayetlere yol açabilir. İlerlemiş bel kaymasında bacakta uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve reflekslerde azalma belirtileri ortaya çıkabilir. Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bel kayması hastanın yürüme mesafesinin kısalmasına ve yürürken sık sık durup dinlenerek ilerlemesine neden olur.

 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014